Ihlamur Balı

IHLAMUR BALI

Ihlamur, arıların çok sevdiği ağaç türlerinden birisidir. Genelde Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açan ıhlamur ağaçları etraflarına hoş bir koku yayar ve tüm canlıların dikkatini çekerler.

Ihlamur Balı

Bazı türleri, nemli havalarda çok fazla nektar salgılar ve bu nektar sabahın erken saatlerinde çiçeklere bakacak olursanız çıplak gözle görülebilir haldedir.

Ihlamur Balı

Ihlamur Balı, bal arılarının Ihlamur ağaçlarının çiçeklerinden topladıkları nektarlarla ürettikleri, bir çeşit monoflora baldır.

Ihlamur ağaçları, Türkiye’de ağırlıklı olarak EgeKaradeniz ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir.  Arılar, Ihlamur ağaçlarının çiçeklerinden topladıkları nektarları, ıhlamur balına dönüştürürler.

Açık kehribar renkli bir görünüme sahip olan Ihlamur Balı güçlü bir tada ve aromaya sahiptir. Ağızda tatlılık hissi uzun süre devam eder. Tipik naneli ve  mentollü ıhlamur kokusu içerir. 

En Faydalı Kullanım

Ihlamur yaprakları tarih boyunca soğuk algınlıklarında tedavi amacıyla kullanılmıştır.

Bu ağacın çiçeklerinin sahip olduğu nektardan elde edilen balı da çay veya limonla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde hafif soğuk algınlıkları, nezle, grip ve boğaz ağrılarına olumlu fayda sağlar. 

Ihlamur Balı

Nasıl Tüketilmeli?

Kahvaltıda ve günlük tüketime uygundur.İster kaşıkla saf bir şekilde, isterseniz diğer gıdalarla birlikte tüketmeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

Çay ve kahve gibi içeceklerinize tatlandırıcı olarak da katabilirsiniz. Ilık suda eritilerek içilirse kısa sürede kana karışarak vücutta etkisini gösterir.

Besin Değerleri

Ihlamur Balı

Ihlamur Balı, diğer bir çok bal türüne nazaran daha fazla vitamin ve mineral içermektedir.Biyotin, niyasin,  B ve C vitaminleri açısından zengindir. İçerisinde; kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum gibi, insan vücudu için gerekli mineraller insan vücudundaki oranlarda bulunurlar ve bu nedenle çok hızlı şekilde emilebilirler.

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilmektedir.Yüksek alerji riski taşıyanların ve bilinen alerjisi olanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Soğuk kış günlerinde karşı karşıya kalınan nezlegrip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında, Ihlamur Balı iyileşme konusunda destek olabilir. 
  • Geçmek bilmeyen öksürüklerde tercih edilen ıhlamur balı, öksürüklerin kesilmesinde ve boğazın yumuşaması konusunda olumlu etkiler sağlayabilmektedir.. 
  • Ihlamur Balı, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için genelde bronşit ve alerjik rinit için de kullanılmaktadır. Ayrıca sindirim problemleri için de kullanılabilmekte ve bir diüretik olarak iş görebilmektedir.
  •  Ihlamur balı aynı zamanda sakinleştirici özelliklere sahiptir; uykusuzluğa ve strese iyi gelebilmektedir. 
  • Antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden hücre hasarlarını önler. Oksidasyonun neden olduğu hasarı azaltan ıhlamur balınıİnsülin hastaları şeker yerine kullanabilirler.
  • Migren sebebiyle oluşan baş ağrılarından şikayetçi olanlara, ıhlamur balı önerilebilir. Çünkü migren sancılarını kısa bir süre içinde dindirici özelliği vardır. Ihlamurun çayı gibi balı da gerginliği azaltıp, rahatlatma ve  iyi hissettirme konusunda olumlu etkiler sunabilmektedir.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

tutsubali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir