Kestane Balı

Kestane Balı Nedir?

Ülkemizin birçok yerinde de yetiştirilen kestane ağacı daha çok Akdeniz ve çevresinde yetiştirilmektedir. Dikenli veya çengelli dikenli küre şeklinde olan, nişasta bakımından da zengin olan meyve ağacıdır.

Kestane Balı Nedir?

Kestane ağaçları dikenli ağaç grubundandır. Yaprakları biraz sert ve kenarları testere dişlidir.Erkek ve dişi çiçekler olarak iki farklı çeşidi vardır. Erkek çiçekler dik ve uzun gruplar halindedir. Dişi çiçekler ise üçlü gruplar halinde bulunmaktadır.

Meyvesi yeşil ve dikenlidir. Meyvesinin dış kabuğunun içinde kahverengi kabuklu, aynı zamanda yenebilen birer tohum olan birkaç tane meyve bulunmaktadır.

Kestane Balı Nedir?

Kestane ağaçları genellikle kayalıklı yamaçlarda veya kumlu topraklarda yetiştirilir. Kestane ağacı kireçli toprakları sevmez. Ülkemizde de Bursa‘da yetiştirilen kestaneler oldukça ünlüdür. Yemiş ve yabani olarak yetiştirilen kestaneler bulunmaktadır. Yabani olarak yetiştirilmiş kestanelerin boyları 20 ile 30 metre arasına kadar yükselir. En fazla 700 sene yaşarlar. Yemiş olarak yetiştirilen kestane ağaçları ise yabani kestane ağaçlarına göre daha kısa boyludur. Genellikle 5 veya 6 metre yüksekliğindedir.

Kestane Balı Nedir?

Kestane harika bir besindir. Sağlığa faydaları saymakla bitmez. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan kestaneler, yılın bütün zamanları yemeklerde, tatlılarda ve sade olarak tüketilmektedir.

Kestane Balı Nedir?

Arıların kestane ağacının belirli bir döneminde bu ağacın çiçeklerinden topladıkları nektarlarla ürettikleri, monoflora bal çeşididir.

Kestane Balı Nedir?

Çiçek balına göre daha az üretilen Kestane Balı, daha değerli ballar arasında yer alır. Ülkemizde en çok Bursa’da üretilen Kestane Balı, Kastamonu, Ardahan, Artvin gibi Karadeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde üretilmektedir.

Kestane Balı Nedir?

Diğer ballara göre daha koyu bir renge ve daha yoğun bir kıvama sahiptir.

Bu özelliğiyle diğer ballardan kolayca ayırt edilir. Kestane balının hafif acımsı ve buruk bir tadı, kendine has kokusu vardır. Bu sayede diğer ballara göre ayırt etmeniz oldukça kolaydır.

Hakiki kestane balı bulmak oldukça önemlidir. Hakiki kestane balını anlamak için, balın markasına, paketin üzerinde son kullanma tarihi, parti numarası, dolum tarihi, firma adı ve firma adresini belli eden bilgiler olmasına mutlaka dikkat edin. Ayrıca kapakta garanti bandının bulunması, kestane balının güvenilirliğini gösteren işaretlerden biridir.

Nasıl Tüketilmeli?

Kestane balı çok etkili ve yoğun olduğu için, mutlaka ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Günde 1-2 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Kestane balını doğrudan tüketebileceğiniz gibi, bitki çayı gibi içeceklere ilave ederek de tüketebilirsiniz.Kestane balını ayrıca tatlı yapımında da kullanabilirsiniz. Ancak kestane balını tatlı veya içeceklere sıcakken değil, ılıdıktan sonra eklemeniz gerekir.

Kestane Balı Nedir?

Besin Değerleri

Kestane Balı Nedir?

Kestane Balı, karbonhidrat, fosfor, magnezyum, çinko mineralleriyle birlikte A, B, D ve E vitaminlerine sahiptir.

İnsan bedeni için gerekli olan mineraller, kestane balında, insan bedenindeki oranlarda bulunurlar ve bu nedenle çok hızlı şekilde emilebilirler.

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan, astım ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Doğal bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Vücudun direnç mekanizmasını artırır ve vücudu; özellikle bronşit, astım gibi akciğere dayanan solunum yolu hastalıklarından korur. Kestane Balı, aynı zamanda zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde enfeksiyonlara karşı da direnç ve bağışıklık sağlar.
  • Soğuk algınlığı ve grip, süregen enfeksiyon, kronik yorgunluk ve astımda şifa sağlamaktadır. Kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, mide ülserleri rahatsızlıklarında şifa sağlar. Çeşitli alerjiler ve yaraları geçirir. Genel hazım sorunlarını yok eder. Kemoterapiyle ilişkili olarak iştah kaybı veya yorgunluğu ortadan kaldırmaktadır.
  • Balgam söktürücü etkisi vardır. Kuru öksürüğe karşı çok etkilidir, boğaz enfeksiyonlarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Kolesterolü düşürür ve damar sağlığına iyi gelir, cildin temizlenmesini, sivilce ve aknelerin azalmasını sağlar, kasları gevşetir, krampları giderir ayrıca, göz sağlığı için olumlu etkileri vardır.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

tutsubali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir